MMZ0603Y241CT000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
240 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 200mA 800mOhm
MMZ0603Y241CT000
DigiKey Part Number
445-MMZ0603Y241CT000TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MMZ0603Y241CT000CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMZ0603Y241CT000
Description
FERRITE BEAD 240 OHM 0201 1LN
Detailed Description
EDA/CAD Models
MMZ0603Y241CT000 Models
Category
Current Rating (Max)
200mA
DC Resistance (DCR) (Max)
800mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Height (Max)
0.013" (0.33mm)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Impedance @ Frequency
240 Ohms @ 100 MHz