FK28X7R2A152KN000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 500
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 360
In Stock: 398
In Stock: 453
Direct
KEMET
In Stock: 680
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
In Stock: 709
Upgrade
1500 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK28X7R2A152KN000
DigiKey Part Number
445-FK28X7R2A152KN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK28X7R2A152KN000
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK28X7R2A152KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)