FK24C0G2E152JN000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 453
Datasheet
Similar
In Stock: 500
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
1500 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK24C0G2E152JN000
DigiKey Part Number
445-FK24C0G2E152JN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK24C0G2E152JN000
Description
CAP CER 1500PF 250V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK24C0G2E152JN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)