FK14C0G2A272JN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 1 515
Datasheet
2700 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK14C0G2A272JN006
DigiKey Part Number
FK14C0G2A272JN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14C0G2A272JN006
Description
CAP CER 2700PF 100V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FK14C0G2A272JN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)