FG26X5R1E336MRT00
DigiKey Part Number
445-FG26X5R1E336MRT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG26X5R1E336MRT00
Description
CAP CER 33UF 25V X5R RADIAL
Detailed Description
33 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X5R Radial
EDA/CAD Models
FG26X5R1E336MRT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)