FG24X7R1H225KRT06
DigiKey Part Number
445-173378-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173378-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG24X7R1H225KRT06
Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FG24X7R1H225KRT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)