FG22C0G2E683JRT06 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FG22C0G2E683JRT06 |
Description | CAP CER 0.068UF 250V C0G RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.068 µF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FG22C0G2E683JRT06 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Applications |
Series | Mounting Type |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Package / Case Radial |
Part Status Active | Size / Dimension 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm) |
Tolerance ±5% | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |