FA18NP01H471JNU00
DigiKey Part Number
445-FA18NP01H471JNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA18NP01H471JNU00
Description
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA18NP01H471JNU00 Models
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C