CLF6045NIT-6R8N-D
DigiKey Part Number
445-CLF6045NIT-6R8N-DTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-CLF6045NIT-6R8N-DCT-ND - Cut Tape (CT)
445-CLF6045NIT-6R8N-DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLF6045NIT-6R8N-D
Description
FIXED IND 6.8UH 2.5A 35 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.5 A 35mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
CLF6045NIT-6R8N-D Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.5A
DC Resistance (DCR)
35mOhm Max
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.248" L x 0.236" W (6.30mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)