CGJ5L3X7R1H155K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK
In Stock: 15 728
Datasheet
Image for CGJ5L3X7R1H155K is not available
CGJ5L3X7R1H155K
DigiKey Part Number
445-CGJ5L3X7R1H155K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGJ5L3X7R1H155K
Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)