CGA3E2X8R2A102K080AE
DigiKey Part Number
445-173856-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-173856-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173856-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA3E2X8R2A102K080AE
Description
CAP CER 1000PF 100V X8R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGA3E2X8R2A102K080AE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)