CGA2B2C0G1H100D050BA
DigiKey Part Number
445-5584-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-5584-1-ND - Cut Tape (CT)
445-5584-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA2B2C0G1H100D050BA
Description
CAP CER 10PF 50V C0G 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CGA2B2C0G1H100D050BA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)