C3216X7R2A105K160DA
DigiKey Part Number
445-C3216X7R2A105K160DATR-ND - Tape & Reel (TR)
445-C3216X7R2A105K160DACT-ND - Cut Tape (CT)
445-C3216X7R2A105K160DADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X7R2A105K160DA
Description
COMMERCIAL GRADE,1206,X7R,100V,1
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)