C2012X5R1V105K085AB
DigiKey Part Number
445-14415-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-14415-1-ND - Cut Tape (CT)
445-14415-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012X5R1V105K085AB
Description
CAP CER 1UF 35V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C2012X5R1V105K085AB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)