C2012C0G2W271J060AA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Similar
Similar
KEMET
270 pF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
C2012C0G2W271J060AA
DigiKey Part Number
445-15317-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-15317-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012C0G2W271J060AA
Description
CAP CER 270PF 450V C0G 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012C0G2W271J060AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)