C1608X5R0J106K080DB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C1608X5R0J106K080DB |
Description | COMMERCIAL GRADE,0603,X5R,6.3V,1 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Series | Features Low ESL |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.035" (0.90mm) |