C1005C0G1H1R2B is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 523 586
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 220
Datasheet
1.2 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
C1005C0G1H1R2B
DigiKey Part Number
445-4856-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005C0G1H1R2B
Description
CAP CER 1.2PF 50V C0G 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1005C0G1H1R2B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)