C0603X5R1C472K030BA
DigiKey Part Number
445-1792-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-1792-1-ND - Cut Tape (CT)
445-1792-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X5R1C472K030BA
Description
CAP CER 4700PF 16V X5R 0201
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
C0603X5R1C472K030BA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)