B32529C1473K189
DigiKey Part Number
495-4995-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-4995-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32529C1473K189
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
EDA/CAD Models
B32529C1473K189 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
100V