UMK212ABJ225KG-T
DigiKey Part Number
587-4961-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-4961-1-ND - Cut Tape (CT)
587-4961-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMK212ABJ225KG-T
Description
CAP CER 2.2UF 50V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
UMK212ABJ225KG-T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)