UMK105UJ271JV-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 69 302
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
KEMET
Upgrade
KEMET
Similar
TDK
YAGEO
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
270 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor U2J 0402 (1005 Metric)
TAIYO YUDEN MLCCs
UMK105UJ271JV-F
DigiKey Part Number
UMK105UJ271JV-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMK105UJ271JV-F
Description
CAP CER 270PF 50V U2J 0402
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UMK105UJ271JV-F Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)