SMK316B7152KFHT
DigiKey Part Number
SMK316B7152KFHT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMK316B7152KFHT
Description
CAP CER 1500PF 630V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 pF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMK316B7152KFHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)