NS10165T4R7NNV8
DigiKey Part Number
587-NS10165T4R7NNV8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NS10165T4R7NNV8
Description
FIXED IND 4.7UH 5.88A 13.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 5.88 A 13.5mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
13.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
36.8MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.270" (6.85mm)
Current - Saturation (Isat)
7.7A