NRM6045T6R8MMRRV
DigiKey Part Number
587-NRM6045T6R8MMRRVTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-NRM6045T6R8MMRRVCT-ND - Cut Tape (CT)
587-NRM6045T6R8MMRRVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRM6045T6R8MMRRV
Description
FIXED IND 6.8UH 1.9A 52 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.9 A 52mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
52mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
20MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)