MSAST168BC6225MTNA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 2 744
Datasheet
Murata Electronics
2.2 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
MSAST168BC6225MTNA01
DigiKey Part Number
587-MSAST168BC6225MTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSAST168BC6225MTNA01
Description
CAP CER 2.2UF 25V X6S 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MSAST168BC6225MTNA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)