MCJCH21GCC7474MTDA1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
0.47 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7S 0805 (2012 Metric)
MCJCH21GCC7474MTDA1J
DigiKey Part Number
587-MCJCH21GCC7474MTDA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCJCH21GCC7474MTDA1J
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7S 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCJCH21GCC7474MTDA1J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)