MCASA168AB5106MTNA01
DigiKey Part Number
587-MCASA168AB5106MTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MCASA168AB5106MTNA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MCASA168AB5106MTNA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASA168AB5106MTNA01
Description
CAP CER 10UF 4V X5R 0603
Detailed Description
10 µF ±20% 4V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCASA168AB5106MTNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)