LSEUC2520KKT4R7M
DigiKey Part Number
587-LSEUC2520KKT4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSEUC2520KKT4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSEUC2520KKT4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSEUC2520KKT4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 1.8A 160 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 1.8 A 160mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
2.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)