LMXND6060YEL470MMG is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Image for LMXND6060YEL470MMG is not available
LMXND6060YEL470MMG
DigiKey Part Number
587-LMXND6060YEL470MMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMXND6060YEL470MMG
Description
FIXED IND 47UH 1.15A 211 MOHM
Detailed Description
47 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.15 A 211mOhm 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
211mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A