LMXND4040TKL101MDG is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Image for LMXND4040TKL101MDG is not available
LMXND4040TKL101MDG
DigiKey Part Number
587-LMXND4040TKL101MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMXND4040TKL101MDG
Description
FIXED IND 100UH 280MA 1.45 OHM
Detailed Description
100 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 280 mA 1.45Ohm 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
1.45Ohm
Series
Frequency - Self Resonant
6.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
420mA