LMXND4040MKL3R3MDG is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Image for LMXND4040MKL3R3MDG is not available
LMXND4040MKL3R3MDG
DigiKey Part Number
587-LMXND4040MKL3R3MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMXND4040MKL3R3MDG
Description
FIXED IND 3.3UH 1.7A 70 MOHM SMD
Detailed Description
3.3 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.7 A 70mOhm 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
70mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
60MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A