LMK212B7106KG-TD
DigiKey Part Number
587-2668-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2668-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2668-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMK212B7106KG-TD
Description
CAP CER 10UF 10V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
LMK212B7106KG-TD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)