LLXND4040MKL470MDG
DigiKey Part Number
587-LLXND4040MKL470MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLXND4040MKL470MDG
Description
FIXED IND 47UH 420MA 770 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 420 mA 770mOhm 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
770mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
12MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
350mA