LCXNE3030KKT470MN
DigiKey Part Number
587-LCXNE3030KKT470MNTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXNE3030KKT470MNCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXNE3030KKT470MNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXNE3030KKT470MN
Description
FIXED IND 47UH 285MA 2.05 OHM
Detailed Description
47 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 285 mA 2.05Ohm 1212 (3030 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCXNE3030KKT470MN Models
DC Resistance (DCR)
2.05Ohm
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1212
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
250mA
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)