LCXNE3030KKT1R2NN
DigiKey Part Number
587-LCXNE3030KKT1R2NNTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXNE3030KKT1R2NNCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXNE3030KKT1R2NNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXNE3030KKT1R2NN
Description
FIXED IND 1.2UH 1.48A 65 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.48 A 65mOhm 1212 (3030 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCXNE3030KKT1R2NN Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
65mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
120MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
1212
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.7A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)