LCXNE2424KKT150MN
DigiKey Part Number
587-LCXNE2424KKT150MNTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXNE2424KKT150MNCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXNE2424KKT150MNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXNE2424KKT150MN
Description
FIXED IND 15UH 370MA 1.02 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 370 mA 1.02Ohm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LCXNE2424KKT150MN Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.02Ohm
Series
Frequency - Self Resonant
27MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
470mA