LCXND4040KKL150MDG
DigiKey Part Number
587-LCXND4040KKL150MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXND4040KKL150MDGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXND4040KKL150MDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND4040KKL150MDG
Description
FIXED IND 15UH 600MA 430 MOHM
Detailed Description
15 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 600 mA 430mOhm 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
430mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
24MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1616
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
540mA
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)