LBXND4040TKL150MDG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Image for LBXND4040TKL150MDG is not available
LBXND4040TKL150MDG
DigiKey Part Number
587-LBXND4040TKL150MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LBXND4040TKL150MDG
Description
FIXED IND 15UH 850MA 210 MOHM
Detailed Description
15 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 850 mA 210mOhm 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
210mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
18MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A