JMK212BJ475KG-T
DigiKey Part Number
587-1302-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1302-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1302-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMK212BJ475KG-T
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JMK212BJ475KG-T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)