TS25P07G C2G is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 499
Datasheet
Bridge Rectifier Single Phase Standard 1 kV Through Hole TS-6P
TS25P07G C2G
DigiKey Part Number
TS25P07GC2G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS25P07G C2G
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 25A TS-6P
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 25 A
Manufacturer
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1000 V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Through Hole
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-SIP, TS-6P
Technology
Standard
Supplier Device Package
TS-6P
Voltage - Peak Reverse (Max)
1 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
25 A