SMB10J33CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 4 822
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 200
Datasheet
53.3V Clamp 18.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB10J33CAH
DigiKey Part Number
1801-SMB10J33CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J33CAH
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V