BZY55C20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 20 V 500 mW ±5% Surface Mount 0805
BZY55C20
DigiKey Part Number
1801-BZY55C20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZY55C20
Description
DIODE ZENER 20V 500MW 805
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZY55C20 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 15 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0805
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms