BZT52B30 RHG
DigiKey Part Number
1801-BZT52B30RHGTR-ND - Tape & Reel (TR)
1801-BZT52B30RHGCT-ND - Cut Tape (CT)
1801-BZT52B30RHGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B30 RHG
Description
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 30 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52B30 RHG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
45 nA @ 21 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms