BZD27C91PW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 91 V 1 W ±5% Surface Mount SOD-123W
SOD-123W
BZD27C91PW
DigiKey Part Number
BZD27C91PWTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD27C91PW
Description
DIODE ZENER 91V 1W SOD123W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BZD27C91PW Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 68 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 200 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123W
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
200 Ohms