1V5KE120CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 12 310
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Comchip Technology
YAGEO
165V Clamp 9.1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
1V5KE120CA
DigiKey Part Number
1V5KE120CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1V5KE120CA
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO201AD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1V5KE120CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Package / Case
DO-201AD, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
114V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
165V