1.5SMC8.2A
DigiKey Part Number
1801-1.5SMC8.2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC8.2A
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.1V Clamp 130A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC8.2A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
130A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.02V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.79V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.1V