1.5KE220AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
328V Clamp 4.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE220AH
DigiKey Part Number
1801-1.5KE220AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE220AH
Description
TVS DIODE 185VWM 328VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE220AH Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
185V
Voltage - Breakdown (Min)
209V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
328V