XDMCZLNDDD-0.032768
DigiKey Part Number
1664-XDMCZLNDDD-0.032768TR-ND - Tape & Reel (TR)
1664-XDMCZLNDDD-0.032768CT-ND - Cut Tape (CT)
1664-XDMCZLNDDD-0.032768DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XDMCZLNDDD-0.032768
Description
CRYSTAL 32.768KHZ 12.5PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 90 kOhms 2-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
2-SMD (3.2x1.5)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Load Capacitance
12.5pF