TG-AL373-310-310-3.0-1A
DigiKey Part Number
1168-TG-AL373-310-310-3.0-1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG-AL373-310-310-3.0-1A
Description
THERM PAD 310MMX310MM W/ADH YLW
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Yellow 310.00mm x 310.00mm Square Adhesive - One Side
Category
Thickness
0.118" (3.00mm)
Series
Adhesive
Adhesive - One Side
Packaging
Bulk
Backing, Carrier
Fiberglass
Part Status
Obsolete
Color
Yellow
Usage
Multi
Thermal Conductivity
1.8W/m-K
Type
Conductive Pad, Sheet
Shelf Life
12 Months
Shape
Square
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Outline
310.00mm x 310.00mm