TG-A373F-300-300-0.45-2A
DigiKey Part Number
1168-TG-A373F-300-300-0.45-2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TG-A373F-300-300-0.45-2A
Description
THERM PAD 300MMX300MM W/ADH YLW
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Yellow 300.00mm x 300.00mm Square Adhesive - Both Sides
Category
Thickness
0.0177" (0.450mm)
Material
Silicone Elastomer
Series
Adhesive
Adhesive - Both Sides
Packaging
Bulk
Backing, Carrier
Fiberglass
Part Status
Not For New Designs
Color
Yellow
Usage
Multi
Thermal Conductivity
1.5W/m-K
Type
Conductive Pad, Sheet
Shelf Life
12 Months
Shape
Square
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Outline
300.00mm x 300.00mm